Złowieni w sieć szkoleń? Program Kultura w sieci i wielkie nadzieje

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilka miesięcy temu ogłosiło wyniki programu Kultura w sieci. Główna idea przyświecająca organizatorom konkursu to sprostanie wyzwaniom nowej rzeczywistości w czasach zarazy i tuż po niej. Pandemia niewątpliwie odbiła się negatywnie na regularnej działalności bibliotek, teatrów, domów kultury czy też firm prywatnych związanych ze sferą kulturą.

Nabór wniosków prowadzono tylko 3 tygodnie. Instytucje kultury, ale też stowarzyszenia, fundacje i biblioteki miały więc niewiele czasu na ich przygotowanie. Pomimo tego do programu spłynęła imponująca liczba wniosków, aż 5 948, których łączna kwota wyniosła 471 mln złotych.

Szczęśliwcy, którzy otrzymali dofinansowanie, zamknęli się w liczbie 1 182 projektów. Wśród nich 245 projektów dotyczyło warsztatów online, webinariów, kursów e-learningowych z zakresu edukacji kulturalnej, działań prowadzonych on-line służących podnoszeniu kompetencji kulturowych ich uczestników oraz rozwojowi kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.

W drugim, bliźniaczym programie MKiDN, ale skierowanym do osób prywatnych (artystów, twórców kultury, animatorów, edukatorów) przyznano 48 trzymiesięcznych stypendiów w kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie kadr kultury. I tutaj należy spodziewać się inspirujących warsztatów i kursów, oczywiście w wirtualnej rzeczywistości, tym bardziej że na liście stypendystów widnieją nazwiska osób znanych i cenionych w branży kulturalnej. Na wszystkie te szkolenia czekałam, licząc na to, że wśród oferty znajdę także coś dla siebie, bo, jak wiadomo, wiedzy nigdy dość.

Pierwszy pomysł pojawił się w sieci wiosną. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) uruchomiło projekt Wirtualne Szkolenia = Realne Kompetencje.

http://wsrk.sbp.pl/

Kolejne realizacje ruszyły niebawem:

  1. PRomocja w bibliotece – podejmij wyzwanie
https://tiny.pl/75828
  1. Biblioteka aplikacji

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji uczestniczyć, zachęcam i polecam. Duża dawka praktycznych informacji, sprawdzeni prowadzący i nietuzinkowe tematy.

Biblioteka powinna się promować tak jak promują się np. komercyjne księgarnie czy też sklepy odzieżowe? Wypada, można? A może po prostu i wypada, i można, a nawet trzeba? O promocji biblioteki krok po kroku opowiada (z pasją) i zachęca do podejmowania wyzwań Paulina Milewska.

Czy wiecie czym jest rozszerzona rzeczywistość i jak w prosty sposób pokazać ją dzięki papierowemu sześcianowi i pewnej nieskomplikowanej aplikacji? Ja już wiem. Czy chcielibyście „ożywić” swojego ulubionego bohatera literackiego? A może sami napiszecie książkę w formie e-booka? Teraz możecie. Te i inne narzędzia z szybkością błyskawicy (a do tego jakże przystępnie) pokazuje Monika Schmeichel-Zarzeczna.

A na spragnionych jeszcze bogatszego połowu szkoleń z pewnością czekają kolejni stypendyści z drugiego rozdania środków MKiDN. Wyniki zostały ogłoszone w lipcu.

https://tiny.pl/7586m

Z podanych przez Ministerstwo danych wynika, że spośród 323 stypendystów tylko 18 to osoby zajmujące się zarządzaniem kulturą i wspieraniem rozwoju kadr kultury. Czeka nas zatem kolejna porcja szkoleń. Miejmy nadzieję, że tym razem także w formie stacjonarnej.

To nie koniec programów stypendialnych MKiDN na ten rok. 18 sierpnia została ogłoszona kolejna edycja konkursu. Nabór projektów potrwa do 18 września, a listę laureatów poznamy pod koniec grudnia. Warto składać swoje aplikacje, tym bardziej że wysokość stypendium wyniesie 3500 zł brutto, a realizację swojego projektu można rozłożyć nawet na jeden rok.http://bip.mkidn.gov.pl/pages/posts/ogloszenie-o-konkursie-3284.php

Add A Comment