Dotacje dla kultury i edukacji także dla firm.

Kultura i edukacja domeną instytucji publicznych?

Sezon truskawkowy w pełni, wakacje za pasem, a z nimi zasłużony odpoczynek dla szkół i kulturalnych instytucji publicznych. Nie dla wszystkich jednak wakacje to sezon ogórkowy. Dla prywatnego sektora rozrywki, kultury, edukacji i sportu to sezon żniw. Zamknięcie placówek publicznych to dla niego szansa na wzrost klienteli i zysków.

W powszechnym rozumieniu na spektakl idziemy do teatru, po książki do nieodległej biblioteki, po wykształcenie dążymy do szkoły, na uniwersytet lub do innej placówki kształcenia publicznego. Tak było i zapewne jeszcze długo będzie. Krajobraz usług kulturalnych i edukacyjnych zmienia się za naszymi oknami i, coraz częściej, pośród dobrze nam znanych widoków miejskiej biblioteki publicznej, lokalnego teatru czy szkoły podstawowej wyrastają jak grzyby po deszczu firmy prywatne zachęcające nas (lub nasze dzieci) do spędzenia czasu na warsztatach plastycznych, odpłatnych zajęciach z tworzenia makramy czy kursach rysunku dla początkujących, a plakaty z robotoludkami gwarantują zdobycie umiejętności programowania. Część z nich to autorskie pomysły ich właścicieli, ale są też, coraz popularniejsze, placówki franczyzowe. Mamy już prywatne szkoły podstawowe i średnie (na 5 mln uczniów w Polsce, około 450 tys. kształci się w placówkach niepublicznych). Także prywatne sceny teatralne nie są obce rzeczywistości wielkich miast. Jedynie biblioteki z tradycyjnymi, papierowymi zbiorami pozostały publiczne. Jakoś nie ma chętnych do otwarcia prywatnej placówki tego typu…😉 Są za to firmy umożliwiające dostęp do ebooków w ramach abonamentu lub opłaty za czasowe udostępnienie książki cyfrowej. Inny, komercyjny, rodzaj usług bibliotecznych? Chyba tak.

Kultura i edukacja już dawno weszły w strefę usług komercyjnych, ale mnogość inicjatyw prywatnych i rozwój sektora kreatywnego zmienia nasze podejście do kształcenia się i rozrywki.

Co się zmieniło?

Jeszcze kilka lat temu poszukiwanie programów grantowych dla inicjatyw prywatnych kończyły się fiaskiem. Poza pieniędzmi od sponsorów właściwie trudno było znaleźć grantodawcę (publicznego, fundacyjnego) oferującego środki dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Sytuacja powoli ulega zmianie. Okazuje się, że także firmy mogą startować w konkursach i szukać finansowania w alternatywnych źródłach.

Tutaj firmy prywatne mogą starać się o dotacje:

Program Bardzo Młoda Kultura. Województwo Mazowieckie http://bmkmazowieckie.pl/index.php/edycja-2021/

Program Bardzo Młoda Kultura realizowany jest w całej Polsce przez 16 podmiotów (po jednym z każdego województwa). Główne cele programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 to:

  • wzmacnianie edukacji kulturowej poprzez eliminowanie barier pomiędzy sferą edukacji i kultury,
  • rozwijanie sieci współpracy instytucji, organizacji i osób prywatnych, zajmujących się animacją i edukacją kulturową,
  • budowanie podstaw dla zintegrowanych działań z zakresu animacji i edukacji kulturowej na poziomie lokalnym i ogólnopolskim,
  • wzmacnianie zawodowych kompetencji osób zajmujących się animacją i edukacją kulturową w Polsce.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie edukacji, właściciele firm szkoleniowych, edukatorzy mogą występować z wnioskiem o grant. W edycji 2021 r. w woj. mazowieckim przyznano 11 grantów.

Crowdfunding

Być może, dla wielu firm skuteczniejszy okaże się ten sposób pozyskiwania dodatkowych pieniędzy. To również świetny sposób na promocję naszych działań, pomysłów. Przykłady portali:

Platformy działają na zasadzie “wszystko albo nic” lub “bierzesz, ile zbierzesz”. Pobierają prowizje od zebranej kwoty (około kilku procent). Szacuje się, że rynek finansowania społecznego w Polsce wzrośnie do końca 2021 r. o 100%.

Lokalne Grupy Działania

Lokalne Grupy Działania (LGD) są rozmieszczone w całej Polsce (w gminach do 20 tys. mieszkańców) i zrzeszone w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Jednym z celów LGD jest rozwijanie działalności przez istniejące podmioty gospodarcze i tworzenie nowych firm. http://ksow.pl/baza-danych/lgd-2014-2020

Add A Comment